Gambit Projekt

A GAMBIT projekt célja, hogy a 7-12 éves gyermekek körében – különös tekintettel a lányokra és a vidéki településeken élőkre – a sakkozást népszerűsítse, valamint a sakk-klubok oktatói számára olyan szakmai továbbképzést nyújtson, melynek segítségével a gyerekek jobban motiválhatóak, illetve a lemorzsolódás mérsékelhető. A sakkon keresztül a projekt nagy hangsúlyt fektet az ún. komplex képességfejlesztésre is.

A projektet 3 európai ország 3 alulról szerveződő sakk klubja és a Polgár Judit Sakk Alapítvány, mint a szakmai továbbképzést biztosító szervezet valósítja meg. A projekt során 3 oktatási és tudásmegosztási foglalkozásra (országonként egy-egy), valamint több online képzésre kerül sor. A képzés tananyaga és módszertana a klubok igényeinek felmérése után, ezekhez igazítva kerül kidolgozásra.

A GAMBIT projektben érintettek száma: 139 gyermek, és több mint 20 edző.
A projekt céljai:

  • Több 7-12 év közötti gyermek sportoljon aktívan.
  • Növekjen a sportágban a lányok száma.
  • A kevésbé központi, távolabbi területeken élők társadalmi integrációjának javítása.
  • Jól képzett és felkészült sakkoktatók hatékony szakmai eszköztárral.
  • A sakk-klubok kapacitásának fejlesztése képzett oktatókkal, valamint olyan módszertannal, ami fejleszti a motivációt és csökkentheti a lemorzsolódást.
  • A rendszeres sakkoktatásban részt vevő gyermekek számára komplex képességfejlesztés, jobb iskolai és szociális kompetenciák.
  • A sakk, mint sportág ismertségének és megértésének növelése, a sakk oktatásban rejlő lehetőségek, egészségügyi előnyei és a jobb társadalom megteremtésének lehetőségei európai szinten.

A projekt az eredményeket és a levont tanulságokat fenntartható eszközökkel, például a szervezetek weboldalain, a közösségi médiában, valamint a Polgár Judit Világsakkfesztiválon tartott projektbemutatóval, valamint az egész projektet ismertető, a spanyolországi GAMBIT zárórendezvényen bemutatott videóval fogja terjeszteni.

Résztvevők:

Program és utazás:
A Gambit projekt 2024. február 1-jén kezdődött és 2025. július 31-én fejeződik be.

A projekt 3 utazást foglal magában a projektben részt vevő 3 európai uniós országba, nevezetesen:

1. utazás: 9-12/5/2024 – GÖRÖGORSZÁG
2. utazás: szeptember 2024 – MAGYARORSZÁG
3. utazás: június/július 2025 – SPANYOLORSZÁG

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk.

A GAMBIT Erasmus+ projekt részeként a Polgári Judit Sakk Alapítvány 2024. május 9-12. között részt vett az első tudásmegosztó és csereutazáson a krétai Heraklionban. Görög, spanyol és magyar sakkedzőknek tartottunk képzést, amelynek középpontjában az állt, hogyan lehet a gyerekeket motiválni és a létszám lemorzsolódását megfékezni. A képzés tematikája nagyrészt Polgár Judit: Legyél te is bajnok! c. könyve alapján épült fel. Az edzők képzése mellett, gyerekek is aktív részesei voltak a 4 napos programnak: játékos sakkórákba, versenyekbe, szimultánjátékba kapcsolódtak be, valamint a strandon felállított óriás sakktáblán játszottak hand & brain partit. Mindenki számára szórakoztató és tanulságos volt az utazás. Köszönjük Kostasnak és a Leon Kantia csapatának a fantasztikus élményt!

2024. szeptember 14-18. között Győr és Budapest adott otthont az Erasmus+ GAMBIT projekt második jelentős eseményének. Az időzítés nem volt véletlen, hiszen a projekt egyik fő célja az volt, hogy inspirációt merítsen a 10. Judit Polgár Világsakkfesztiválból.
A résztvevők a fesztiválon, amely a Magyar Nemzeti Galériában került megrendezésre, számos különleges programon vehettek részt. Az Inspirálj! – Sakkverseny keretében versenyezhettek, bejárhatták a Sakkpalota Program kalandos játékpályáit, és személyesen is találkozhattak minden idők legjobb női sakkozójával, Polgár Judittal.
A fesztivál mellett a projektben részt vevő edzők tréningeken is részt vettek, amelyek a Judit Polgár-módszer elemeire fókuszáltak, valamint csatlakoztak az Oktatási Konferenciához. Eközben a gyermekek különböző sakkversenyeken mérettették meg magukat, sőt egy szimultán játszmán is részt vehettek.
A program zárásaként a résztvevők ellátogattak a budapesti Sakkolimpia helyszínére, amely különleges élménnyel gazdagította a napot. Az események nemcsak a sakkozás szépségére és sokoldalúságára világítottak rá, hanem arra is, hogyan kapcsolódhat a sakk az oktatáshoz és a kreatív gondolkodáshoz.
Az Erasmus+ GAMBIT projekt ezzel újabb lépést tett afelé, hogy a sakkot mint pedagógiai és inspirációs eszközt népszerűsítse Európa-szerte.